21 lutego 2020

Kupując samochód, pamiętamy o wielu rozmaitych parametrach, ale często zapominamy o spadku wartości samochodu. Skupiamy się na innych wskaźnikach i nie patrzymy długoterminowo. A to poważny błąd.
Niemal wszystkie auta tracą bowiem na wartości z biegiem czasu. Dlatego jeśli mamy w planach odsprzedanie ich po kilku latach, warto mieć ten fakt w pamięci, aby nie wpaść w pułapkę. Okazuje się, że najmocniej tracą na wartości pojazdy wprost z salonu. Zdecydowanie lepiej wypadają auta 3 lub 5-letnie. Od czego zależy spadek wartości? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.

W pełni kontrolowany zakup nowego pojazdu?

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to właśnie strata wartości stanowi kluczowy element kosztów eksploatacji pojazdu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zakup egzemplarza wprost z salonu.
Na korzyść kupowania nowych aut przemawia bezpieczeństwo pozyskania nieużywanego wcześniej, nieuszkodzonego auta, które na dodatek może być w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Dobieramy odpowiednie elementy wyposażenia, personalizujemy ustawienia – krótko mówiąc,
kupujemy dokładnie to, co chcemy. Okazuje się jednak, że już przy pierwszej rejestracji samochód traci na wartości. Po 3 latach spadek
kształtuje się na poziomie 10-50%. Skąd tak duża rozbieżność? Wysokość spadku jest ściśle związana z popularnością danego modelu,
parametrami silnika oraz renomą producenta. Krótko mówiąc, im bardziej lubiany przez kierowców pojazd wybierzemy, tym spadek będzie niższy. Oprócz tego bierze się także pod uwagę zakres wyposażenia dodatkowego, pakiety serwisowe oraz wszelkie gwarancje.
Okazuje się zatem, że z każdym kolejnym dniem od zakupu wartość pojazdu systematycznie maleje. Oczywiście, z czasem może stać się on motoryzacyjnym klasykiem, jednak w przypadku nowych aut wprost z salonu, które używamy tylko przez kilka lat, jest to niestety mało prawdopodobne.

Utrata wartości aut używanych

Nieco inaczej wygląda strata wartości przy samochodach używanych. W ich przypadku cena jest ściśle powiązana z dwoma parametrami:
– stanem technicznym,
– przebiegiem.
Oczywiście wciąż mniejsze straty odnotowują pojazdy popularne i poszukiwane. Jednak kwestia dodatkowego wyposażenia po 3-5 latach przestaje mieć już kluczowe znaczenie dla utrzymywania wartości auta.

Wynajem długoterminowy a utrata wartości pojazdów

Strata wartości samochodów ma olbrzymie znaczenie nie tylko przy zakupie nowych lub używanych pojazdów. Trzeba też o niej pamiętać, wybierając auto do wynajmu długoterminowego. Dlaczego? Ponieważ wysokość miesięcznych opłat jest mocno związana z poziomem straty wartości danego modelu. Okazuje się nawet, że niekiedy z pozoru droższy samochód może być tańszy w wynajmie.
Najkorzystniejsze są oczywiście pojazdy o niskim współczynniku straty. Warto zatem zainwestować w popularne i modne modele, pochodzące od znanych i renomowanych producentów, gwarantujących jakość i bezproblemowość. Niższe raty uzyskamy przy autach o oszczędnych silnikach oraz takich, które nie mają zbyt przesadzonego wyposażenia.
W wynajmie długoterminowym sprawdzają się samochody z dobrym współczynnikiem ceny do jakości, dla których spadek wartości pojazdu z czasem będzie procentowo jak najniższy. Warto zatem dokładnie przeanalizować, jak duże straty wartości odnotowuje model, który chcemy
kupić lub wynająć. Może nam to pomóc sporo zaoszczędzić na przyszłość.