25 września 2019

Wybór samochodu wiąże się z określeniem potrzeb, preferencji w zakresie marki samochodu, ale przede wszystkim rozsądnego sposobu finansowania. Właściciele przedsiębiorstw, którzy potrzebują samochód do celów służbowych, poza zróżnicowaną ofertą pojazdów osobowych i dostawczych, znajdą atrakcyjne metody finansowania, umożliwiające komfortowe korzystanie z pojazdu oraz utrzymanie płynności finansowej firmy. Jak dobrać samochód i sposób jego finansowania, aby pojazd nie nadwyrężył firmowego budżetu, a jednocześnie stanowił niezawodne, reprezentatywne narzędzie pracy? Po pierwsze warto określić, jakiego samochodu poszukujemy. Czy pojazd będzie pełnił rolę dostawczą, czy też zależy nam na świetnych osiągach? Jeżeli często wyjeżdżamy w podróż służbową, wiążącą się z długotrwałą podróżą autostradami, wybierzmy pojazd komfortowy oraz ekonomiczny na długich dystansach. Samochód, służący do przemieszczania się w mieście powinien być nieduży, ekonomiczny i stylowy. Do służbowych wyjazdów terenowych przyda się samochód z napędem na cztery koła oraz pojemnym silnikiem i dużą mocą. W trudnym terenie i w zróżnicowanych warunkach pogodowych, pewność i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Metody finansowania – popularne, czy opłacalne?

Wśród popularnych form finansowania samochodów znajdziemy:

  • leasing operacyjny,
  • leasing finansowy,
  • wynajem długoterminowy,
  • kredyt samochodowy.

 Aby wybrać najlepszą opcję, należy dokonać analizy potrzeb i możliwości firmy. Jakie auto wybrać? Czy pojazd po okresie obowiązywania umowy będzie wykupiony na własność, czy nie jest przewidywane długotrwałe korzystanie z niego? Jeżeli samochód miałby służyć przez ustalony w umowie czas, a następnie miałby zostać oddany, opłacalny będzie wynajem długoterminowy. Wynajem samochodu na długi termin nie wiąże się z opłatą początkową oraz dodatkowymi zobowiązaniami. Klient dokonuje comiesięcznej opłaty abonamentowej, a rejestracja, ewentualny serwis, nawet zmiana opon leżą po stronie firmy wynajmującej. Po okresie wynajmu samochód, który jest własnością firmy wynajmującej, musi zostać zwrócony. Wynajem długoterminowy opłaca się, jeżeli nie chcemy angażować środków we wpłatę początkową oraz ponosić kosztu wykupu pojazdu po zakończeniu umowy.

Kredytowanie w celu wykupu – komu się opłaca?

Leasing jest formą finansowania, która uwzględnia wpłatę początkową oraz możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. Popularniejszy jest leasing operacyjny, w którym kosztem uzyskania przychodu jest wysokość całej raty leasingowej. Właścicielem samochodu pozostaje leasingodawca, do momentu spłacenia całości zobowiązania. Leasing jest opłacalny dla firm, które mogą pozwolić sobie na wpłatę początkową. Mamy do wyboru również finansowanie pojazdu w drodze kredytu samochodowego, którego zaletą jest możliwość kredytowania pojazdu nawet dziesięcio lub piętnastoletniego. Po spłacie wszystkich rat samochód staje się własnością kredytobiorcy. Osoba, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, prosperującą od kilku lat, potrzebująca niezawodnego pojazdu do służbowych przejazdów zarówno w mieście, jak i w terenie, poszukująca kompromisu między elegancją i sportowym zacięciem, może skorzystać z oferty Nissana, gdzie Qashqaia można mieć już w granicach 100 000 zł, na zasadach finansowania, odpowiadającym potrzebom i możliwościom.