25 września 2019

Podpisanie umowy leasingu, to zobowiązanie na kilka lat, dlatego też decydując się leasing samochodu, warto zdecydować, który będzie najkorzystniejszy dla naszego budżetu. Jeżeli zależy nam, żeby wybrać najtańszy leasing, to koniecznie musimy przed dokonaniem wyboru i podpisaniem umowy, dokładnie porównać oferty firm leasingowych.

Czym kierować się wybierając najtańszy leasing samochodu?

1. Kwota czynszu inicjalnego

Wbrew pozorom jest ona bardzo ważna, gdyż może wynosić od 4 – 45% wartości samochodu. Wysokość tego czynszu jest zależna od czynników takich, jak:
– ocena wiarygodności osoby biorącej auto w leasing
– polityka leasingodawcy 

Trzeba mieć na uwadze to, że wysokość wpłaconej kwoty własnej, ma wpływ na wysokość miesięcznej raty. Jeżeli zależy nam na tym, żeby wybrać ofertę, jak najtańszą, to po sprawdzeniu kwoty czynszu inicjalnego, z całą pewnością wyeliminujemy kilka ofert.

2. Wysokość miesięcznej raty leasingowej, jak również okres spłaty

Jest to zdecydowanie najważniejszy element, ponieważ to właśnie okres spłaty wpływa na wysokość miesięcznej raty. Okres spłaty jest uzależniony od danej firmy. Niektóre przedsiębiorstwa mają krótkie okresy spłaty, ale zdarzają się również takie, u których okres ten może wynosić nawet do 10 lat. Jeżeli jednak decydujemy się na dłuższy okres spłaty, to powinniśmy liczyć się z tym, że całkowita kwota spłaty będzie wyższa. W związku z tym, jeżeli zależy nam na tym, żeby wybrać leasing, jak najtańszy, to powinniśmy zdecydować się na zawarcie umowy na maksymalnie 2-4 lata, ponieważ właśnie wtedy kwota będzie najkorzystniejsza.

3. Ubezpieczenie samochodu zakupionego na podstawie umowy leasingu

Zazwyczaj zakupienie pełnego ubezpieczenia jest niezbędne, niezależnie od tego, jakiego leasingodawcę wybierzemy. Jeżeli zależy nam na najtańszym leasingu, to powinniśmy wybrać leasingodawcę, u którego będziemy mogli sami wybrać ubezpieczyciela, gdyż wiele firm leasingowych narzuca swoim klientom ubezpieczyciela i wysokość ubezpieczenia, przez co jego wysokość niekiedy może być niekorzystna. Nie wszyscy leasingodawcy są otwarci na negocjacje w tym względzie, dlatego też zawsze przed zawarciem umowy, trzeba dokładnie dopytać, jak wygląda kwestia ubezpieczenia.

4. Całkowitym kosztem leasingu

Całkowity koszt pozwala nam porównać wszystkie oferty pod względem kosztów. W związku z tym zawsze trzeba zapytać firmę leasingową o całkowity koszt leasingu. W wykazie całkowitego kosztu, powinna się znajdować dokładnie wyliczona kwota czynszu inicjalnego, jak również suma wszystkich rat miesięcznych, obowiązkowe ubezpieczenia bądź prowizje. Jeżeli konkretne oferty wydają nam się być bardzo podobne do siebie, to zdecydowanie powinniśmy się kierować właśnie całkowitym kosztem leasingu, wtedy jasno będziemy mieli podane, która oferta jest najtańsza. Trzeba również mieć na uwadze to, bardzo dużo obliczeń nie będzie uwzględniało kosztów wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Jeżeli decydujemy się na leasing operacyjny, to nie ma obowiązku wykupu, w związku z tym każda osoba, która planuje wykup, powinna dopytać firmy leasingowej, czy w podanych przez nią obliczeniach, uwzględniony jest ten koszt, a jeżeli nie został on zawarty, to trzeba poprosić o dokładną informację, za jaką kwotę będziemy mogli wykupić leasingowany samochód i następnie musimy doliczyć tę kwotę do całkowitego kosztu leasingu.