1 128 wyświetleń

Możliwości Full Service Leasing

Full Service Leasing, czyli długoterminowy wynajem samochodu - ciekawa odmiana leasingu

Posiadanie własnego samochodu jest wygodne. Możliwość szybkiego przemieszczania się po mieście i na dłuższych dystansach jest sporym ułatwieniem, porównując do komunikacji powszechnej. Póki kierowca jest w stanie odnaleźć miejsce parkingowe, można z powodzeniem przemieszczać się na terenie całej Europy. Połączenia międzymiastowe w komunikacji nie zawsze są wygodne, czasem wymagają przesiadek, nigdy nie wiadomo, z jakimi osobami spędzi się czas podróży i klasycznie, PKP lubi się spóźniać.

Porównanie kosztów z autem na kredyt

Zakup i użytkowanie samochodu wiąże się z systematycznymi kosztami. Paliwo, które z roku na rok drożeje, obowiązkowe ubezpieczenie oraz sam koszt zakupu samochodu. Auta z salonu są najdroższe, jednak nie bez przyczyny. Wymagają wysokiego wkładu środków własnych lub nie zawsze korzystnego pod względem oprocentowania kredytu. Samochody z drugiej ręki są tańszą alternatywą, jednak wiążą się z oczywistym ryzykiem. Niekiedy pojawiające się koszty już po zakupie używanego samochodu przewyższają wartość samego samochodu. Alternatywą od powyższych możliwości jest wynajem długoterminowy.

Rynek usługi FSL

W ostatnich latach możemy zaobserwować stały wzrost popularności długoterminowego wynajmu aut wśród firm i przedsiębiorców w Polsce. Nie inaczej było w pierwszym kwartale 2018 roku, gdzie tempo rozwoju rynku wyniosło aż 15,1% r/r. To wynik lepszy o 2% od zeszłorocznej kampanii i ponad 6% od roku 2016. W pierwszym kwartale, zakupionych zostało o 26,4% więcej aut osobowych niż rok wcześniej, a porównując wynajem długoterminowy do pozostałych form finansowania, liczba nowych samochodów rosła szybciej o 2,5 razy. Suma summarum branża Full Service Leasing nabyła ponad 18 tysięcy nowych aut.

Rozliczanie najmu długoterminowego przez przedsiębiorców

Full Service Leasing można rozliczać kilometrówką, co wiąże się z prowadzeniem ewidencji przebytych tras. Limit rozliczanych kosztów generuje się poprzez obliczenie liczby przejechanych kilometrów (na rzecz firmy) i stawki za kilometr przebiegu pojazdu. Jedyną możliwością odliczenia 100% VAT jest zgłoszenie pojazdu w urzędzie skarbowym jako firmowy, wykorzystując do tego druk VAT-26. Ponadto, należy wciąż prowadzić kilometrówkę na rzecz rozliczenia VAT oraz sporządzać i gromadzić w dokumentacji regulamin użytkowania pojazdu, wykluczający możliwość użycia go w celach prywatnych.

Korzyści wynikające z wynajmu długoterminowego

Najem długoterminowy jest dosłownie dla każdego. Wiele firm oferuje leasing samochodu. Okres obowiązywania leasingu operacyjnego może wynosić od dwóch aż do pięciu lat. Wiąże się z tym wiele korzyści:

  • Opłaty - które są podzielone proporcjonalnie do ilości rat,
  • Prestiż - osiągany dzięki możliwości zakupu samochodu z wyższej półki,
  • Możliwość późniejszego wykupienia - i to po wyjątkowo preferencyjnych cenach.
  • Brak zmartwień dotyczących sprzedaży - w przypadku chęci wzięcia nowszego modelu samochodu, wystarczy kontynuować leasing samochodu z firmą leasingową, która po odbiorze używanego samochodu przyzna nowy, często na jeszcze lepszych warunkach.

Różnice dzielące samochód na leasing, a wynajem długoterminowy

Główną różnicą pomiędzy standardowym leasingiem, a najmem długoterminowym są pakiety świadczeń, które dodawane są do umowy. W zależności od umowy, klient może za dodatkową opłatą (która w przypadku full service leasing jest bardzo niska, rozłożona w zależności, od długości abonamentu) otrzymać szeroki wachlarz usług, m.in.

  • assistance,
  • składowanie i wymianę opon,
  • serwis,
  • pakiet paliwowy,
  • ubezpieczenie samochodu.

Każdy wynajem długoterminowy typu FSL posiadać musi trzy, z powyższych usług. W przypadku korzystania ze standardowej opcji auta na kredyt, wszystko spada na barki przyszłego właściciela samochodu, a koszty z tym związane muszą być pokryte z jego kieszeni.

Najem długoterminowy wiąże się nie tylko z korzyściami, wynikającymi z powyższych dodatków. Głównym czynnikiem, który wpływa na cenę jest deklarowany przebieg. Przekroczenie go może wiązać się z dodatkową opłatą. Dopłaty do nadliczbowego przebiegu oscylują w przedziale kilku - kilkudziesięciu groszy za każdy dodatkowy kilometr. Sam limit zazwyczaj mieści się w przedziale 10 tyś. - 40 tyś. kilometrów/miesiąc, jednak to klient sam ustala swój limit.

Źródło: PZWLP

LEASING SAMOCHODU, SAMOCHÓD NA ABONAMENT - W NASZEJ OFERCIE ZNAJDZIESZ

+48 22 122 87 78