25 września 2019

Zastanawiasz się nad wyborem między najmem długoterminowym samochodu a jego leasingiem?

W skrócie można uznać, że oba sposoby i skutki finansowania samochodu są bardzo podobne, lecz są małe różnice – a jak wiemy, diabeł tkwi właśnie w tych różnicach. Na szczęście obie te umowy uregulowane są w Kodeksie cywilnym i są coraz bardziej kuszącą alternatywą dla tradycyjnego kupna. Warto zwrócić uwagę, że na zachodzie Europy zakup gotówkowy to tylko 20% wszystkich transakcji!

Nim zdecydujesz się na któreś z tych rozwiązań, warto pochylić się bardziej szczegółowo nad obiema kwestiami:

Leasing

Leasingodawca (np. Lease Take) zobowiązuje się do nabycia na ustalonych wcześniej warunkach od wskazanego przez zbywcę (czyli np. dealera samochodów) samochodu, który będzie obejmował leasing. Po zakupie oddajemy samochód w twoje posiadanie. Przez czas trwania umowy spłacasz całą wartość samochodu i doliczony koszt wynagrodzenia finansowego leasingodawcy.

Najem

Wynajmujący (np. Lease Take) zobowiązuje się do oddania najemcy (czyli Tobie) samochodu do używania przez oznaczony okres czasu. Ty jako użytkownik zobowiązujesz się płacenia ustalonego wcześniej z nami czynszu. Po zakończeniu umowy samochód zwracasz wynajmującemu. Przez czas trwania umowy spłacasz tylko utratę wartości samochodu.

Podsumowując

Umowa leasingowa jest skierowana do ludzi, którzy chcą zakupić samochód, ponieważ jest to forma kredytu.

Umowa najmu jest dla ludzi, którzy chcą płacić tylko za faktyczne zużycie auta i wymieniają samochód co 2-5 lat.